Fortsätt till huvudinnehåll

Maskrosor

"Maskrosor" 23 x 26 cm

Detalj
Idag avslutade jag en ny liten kvilt, "Maskrosor". Bakgrunden är i mörkaste laget men jag tycker verkligen om den gamla slitna linneduken som jag färgat. De gula blommorna har jag klippt av Milette Windeleinlagen, de vita är gjorda av silkefibrer och bladen är klippta av olika grönfärgade sidentyger förutom ett som är klippt i linne. Allt är maskinkviltat/broderat med Madeira Rayon 40 i övertråden.
Se fler spännande projekt hos Nina Marie Off the Wall Fridays

Kommentarer

  1. Oh My Goodness...that is stunning Vera...

    SvaraRadera
  2. Hej !

    Vilka söta maskrosor !!! Ser väldigt pilligt o svårt ut !
    Tack för att du tittat in till mej !

    Kram Anette

    SvaraRadera
  3. Men åhhh... vad fina de är de vanligen avskydda små söta blommorna! Du är ju såå duktig du!
    Kram

    SvaraRadera
    Svar
    1. Tack! Hoppas att det går bra för dig med händerna.

      Radera
  4. I couldn't read the description buat those are very cool!

    SvaraRadera
    Svar
    1. Hi Robin, thanks for visiting my blog. The yellow dandelions are made from a kind of tissue (viscose and rayon fibers) they use for baby care in Switzerland. I have dyed the tissue and also the green silk leaves. The white ones are made from silk fibers/ Vera

      Radera
  5. This is very ethereal. Thanks so much.
    Sandy in the UK

    SvaraRadera
  6. Your dandelion looks so fluffy! Just Beautiful! I used google translate to read your post and translate my answer so I hope I am making sense. :D

    Din maskros ser så fluffig! Bara vackra! Jag använde Google Translate för att läsa ditt inlägg och översätta mitt svar så jag hoppas jag gör mening. : D

    SvaraRadera
    Svar
    1. Thank you, Lisa, for visiting my blog and for your kind comments/ Vera

      Radera
  7. Your dandelions are waaay cool! Nice job.

    SvaraRadera
  8. ohhhh of you see flowers like this in my upcoming basket - you'll know where they came from - the dandelion is amazing - but I love the bead work too! just gorgeous!

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Jag blir glad om du skriver en kommentar till min blogg!

Populära inlägg i den här bloggen

Gör ett besök!

Jag har lagt upp ett ny hemsida  Veriquilt.com gör gärna ett besök! Det är ingen blogg men jag kommer att hålla den uppdaterad med lite bilder av vad jag gjort.

Nu har hösten stormat in

Som ni märker så har jag bytt layout på min blogg och det märkliga var att under arbetet fann jag en massa kommentarer till mina inlägg, kommentarer som jag aldrig hade sett. Det var ju både snopet och glädjande, snopet eftersom jag aldrig har svarat på frågor som ställts. Jag skall försöka att gå igenom inläggen och se om jag kan svara på några inlägg. Jag har skickat in en liten kvilt till SAQAs (Studio Art Quilt Associates) Trunk Show som kommer att pågå under två år. Inspiration till kvilten fick jag när jag deltog i facebookgruppen Dogma-boderier. Jag har sytt den i tre lager med hemvävt linnetyg som bakgrund, applicerat smala tunna remsor av tidningspapper för hand som jag sedan bestrukit med Matte Medium för hållbarheten. Handbroderat olika sorters stygn med handfärgad silketråd. Jag såg faktiskt att SAQA hade ett foto på kvilten i ett av sina veckobrev.  SAQA Trunk Show Min utställning GLÄDJE  går nu in på sin sista vecka. Jag har sett positiva inlägg och jag har också...

Lite vilsen

Jag har precis installerat en ny PC och just nu håller all data på att föras över från den gamla till den nya. Det är nio år sedan jag bytte dator, Supporten trodde nog de hörde fel när jag ringde! Det skall gå att använda datorn medan filöverföringen sker så jag jobbar vidare men känner mig lite vilsen eftersom jag varken hittar foton eller epost just nu.  SAQA Benefit Auction  äger rum 10 sep - 3 okt. Jag har bidragit med ett verk, det är nog femte eller sjätte gången jag deltar men förra årets bidrag är fortfarande inte sålt. Hoppas på bättre lycka denna gång, alla intäkter tillfaller SAQA, jag tycker att jag får ut så mycket av mitt medlemskap i den föreningen.  Jag har fortsatt att arbeta med Palomena, min gulgröna kvilt. Den är nästa klar nu och jag hoppas att hinna få med den när jag skall ha utställning om ett par veckor i Storvreta bibliotek, mer om det senare! Jag länkar till  Off the Wall Friday .