Fortsätt till huvudinnehåll

En plats på jorden

Nu är min kvilt "En plats på jorden" klar och jag är nöjd med resultatet. Tygerna är handfärgade i Procion MX, jag har använt både bomull och linne samt graderat färgningen. Nere till höger på kvilten syns ett par bitar som är färgade i Arashi-teknik, en variant av Shibori. Kviten är sydd och frihandskviltad på maskin och slutligen har jag sytt dekorstygn med pärlgarn.

"En plats på jorden", 34 x 34 cm


Detalj av mittpartiet

Nu måste jag ta itu med en uppgift jag har i en grupp på temat "Staden". Jag hade gjort en skiss och börjat lite men sedan visade det sig att jag missförstått vilken storlek kvilten skulle ha så nu måste jag tänka om.


Jag har börjat att skära ut några fler pappmallar mörkt - medel - ljust för att pröva mig fram men jag måste ha mer bakgrundstyg också. Ledsnade och lekte istället med ett motiv med sjöbodar, det kan bli en liten nätt kvilt.


 
Det är fredag så jag länkar till Nina Marie's Off the Wall Friday, gör ett besök och se allt fint som har gjorts under veckan!

Kommentarer

  1. Love the flow of lines on your A Place On Earth piece. Monochromatic quilts are difficult to do, but you make it look easy.

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Jag blir glad om du skriver en kommentar till min blogg!

Populära inlägg i den här bloggen

Gör ett besök!

Jag har lagt upp ett ny hemsida  Veriquilt.com gör gärna ett besök! Det är ingen blogg men jag kommer att hålla den uppdaterad med lite bilder av vad jag gjort.

Det går sakta framåt

 Nu har jag tagit tag i mina block och sammanfogat dem till en topp. Mönstret är mitt eget men idén kommer från Maria Shell. Jag trodde att det skulle vara enkelt, lite remsor och så, lätt som en plätt. Men man skall ju få det att fungera också! Alla trianglar (HST) är skurna med hjälp av linjal övrigt är mer eller mindre på fri hand så det var lite av en utmaning att få det att stämma på slutet. Mittsektionen med så små kvadrater fick lov att vara lite wonky. Måttet blir ungefär 65 cm x 72 cm, jag förmår inte att fundera ut någon fortsättning utan härnäst blir det vadd, baksida och slutligen kviltning. Alla tyger är handfärgade i Procion MX. Jag länkar till  Off the Wall Friday , gör gärna ett besök! PS Men jag kommer att vända den upp och ner!

Nu har hösten stormat in

Som ni märker så har jag bytt layout på min blogg och det märkliga var att under arbetet fann jag en massa kommentarer till mina inlägg, kommentarer som jag aldrig hade sett. Det var ju både snopet och glädjande, snopet eftersom jag aldrig har svarat på frågor som ställts. Jag skall försöka att gå igenom inläggen och se om jag kan svara på några inlägg. Jag har skickat in en liten kvilt till SAQAs (Studio Art Quilt Associates) Trunk Show som kommer att pågå under två år. Inspiration till kvilten fick jag när jag deltog i facebookgruppen Dogma-boderier. Jag har sytt den i tre lager med hemvävt linnetyg som bakgrund, applicerat smala tunna remsor av tidningspapper för hand som jag sedan bestrukit med Matte Medium för hållbarheten. Handbroderat olika sorters stygn med handfärgad silketråd. Jag såg faktiskt att SAQA hade ett foto på kvilten i ett av sina veckobrev.  SAQA Trunk Show Min utställning GLÄDJE  går nu in på sin sista vecka. Jag har sett positiva inlägg och jag har också...