Fortsätt till huvudinnehåll

Modernt

Skiss # 1
 
Jag håller på att kvilta på ett litet projekt, en av mina skisser som jag gjorde på Elizabeth Bartons kurs "Mod Meets Improv". Jag har använt linne, det gula och svarta är handfärgat, tråden är Superior King Tut svagt gråmelerad. Tanken är att jag skall fylla alla fält med tät raksömskviltning, men jag är inte riktigt nöjd med dessa stora vita fält trots att jag älskar Piet Mondrians tavlor. Gör man en skiss är det lätt att det blir nästintill en kopia.

Skiss # 2


Pågående projekt

 
Jag är mycket förtjust i många av Deborah Boscherts verk, med små medel gör hon mycket uttrycksfulla och vackra art quiltar. På Festival of Quilts i Birmingham 2017 såg jag hennes "Rising and Setting" som ingick i "A Matter of Time" med Brenda Gael Smith som curator.


Deborah Boschert "Rising and Setting"
 

Igår laddade jag ner Art Lessons 11 och 12 av Deborah Boschert, "Tiny Textured Treasures" och "Expressive Surface Design", väldigt instruktiva häften som också innehåller filmade instruktioner. Sedan tidigare har jag hennes bok "Art Quilt Collage", den läser jag ofta i.
Jag länkar till Off the Wall Friday

Kommentarer

  1. Hi Vera! I am delighted to see that you enjoyed my art quilt collage "Rising and Setting" that was part of the Matter of Time exhibition. Thank you so much for sharing it!

    SvaraRadera

Skicka en kommentar

Jag blir glad om du skriver en kommentar till min blogg!

Populära inlägg i den här bloggen

Gör ett besök!

Jag har lagt upp ett ny hemsida  Veriquilt.com gör gärna ett besök! Det är ingen blogg men jag kommer att hålla den uppdaterad med lite bilder av vad jag gjort.

Nu har hösten stormat in

Som ni märker så har jag bytt layout på min blogg och det märkliga var att under arbetet fann jag en massa kommentarer till mina inlägg, kommentarer som jag aldrig hade sett. Det var ju både snopet och glädjande, snopet eftersom jag aldrig har svarat på frågor som ställts. Jag skall försöka att gå igenom inläggen och se om jag kan svara på några inlägg. Jag har skickat in en liten kvilt till SAQAs (Studio Art Quilt Associates) Trunk Show som kommer att pågå under två år. Inspiration till kvilten fick jag när jag deltog i facebookgruppen Dogma-boderier. Jag har sytt den i tre lager med hemvävt linnetyg som bakgrund, applicerat smala tunna remsor av tidningspapper för hand som jag sedan bestrukit med Matte Medium för hållbarheten. Handbroderat olika sorters stygn med handfärgad silketråd. Jag såg faktiskt att SAQA hade ett foto på kvilten i ett av sina veckobrev.  SAQA Trunk Show Min utställning GLÄDJE  går nu in på sin sista vecka. Jag har sett positiva inlägg och jag har också...

Lite vilsen

Jag har precis installerat en ny PC och just nu håller all data på att föras över från den gamla till den nya. Det är nio år sedan jag bytte dator, Supporten trodde nog de hörde fel när jag ringde! Det skall gå att använda datorn medan filöverföringen sker så jag jobbar vidare men känner mig lite vilsen eftersom jag varken hittar foton eller epost just nu.  SAQA Benefit Auction  äger rum 10 sep - 3 okt. Jag har bidragit med ett verk, det är nog femte eller sjätte gången jag deltar men förra årets bidrag är fortfarande inte sålt. Hoppas på bättre lycka denna gång, alla intäkter tillfaller SAQA, jag tycker att jag får ut så mycket av mitt medlemskap i den föreningen.  Jag har fortsatt att arbeta med Palomena, min gulgröna kvilt. Den är nästa klar nu och jag hoppas att hinna få med den när jag skall ha utställning om ett par veckor i Storvreta bibliotek, mer om det senare! Jag länkar till  Off the Wall Friday .