Fortsätt till huvudinnehåll

Snart är det dags

Nu annonserar Storvretabiblioteket min utställning!


Svartvitt art quilt-verk av Vera Holmgren.

Glädje

Datum och tid

Lördag 18 september

Plats

Storvretabiblioteket, Fullerövägen 1, 743 32 Storvreta

Beskrivning
Vera Holmgren visar arbeten utförda i art quilt-teknik.

Utställningen pågår 18 sep – 9 okt.



Jag visar några verk som inte var med på utställningen i Järnboden, Harg och Palomena-kvilten är klar, den kommer att finnas på plats med en specialtillverkad etikett.



Det är fredag och jag länkar till Off the Wall Friday


Kommentarer

Populära inlägg i den här bloggen

Gör ett besök!

Jag har lagt upp ett ny hemsida  Veriquilt.com gör gärna ett besök! Det är ingen blogg men jag kommer att hålla den uppdaterad med lite bilder av vad jag gjort.

Solfärgning

Nu är det verkligen rätt tid för solfärgning, det har jag aldrig prövat tidigare. På förmiddagen blandade jag Setacolor Transparent, tre olika gröna nyanser med vatten. Jag fuktade en bit vitt bomullstyg med vatten och penslade sedan på färgen. Jag hade plockat blad och några blommor som jag lade på tyget och tryckte fast dem så ordentligt jag kunde.  Klart för sol Efter lunch hade tyget torkat, bladen plockades bort och jag hade gjort min första solfärgning! Jag tycker att rönnbladen och pionbladet (mitten) fungerade bäst. Cypressen (uppe till vänster) låg inte an ordentligt så det blev inga skarpa konturer. De små bladen ser lite obetydliga ut. Testresultat  Jag gjorde ytterligare en solfärgning på eftermiddagen när solen var starkare med enbart rönnblad, den tycker jag blev fin och kan tänka mig att lägga in en klase rönnbär i form av franska knutar. Rönnblad Testade också att manipulera tyg genom att vecka respektive snurra det målade tyget medan det fortfarande

Lite magi

Det här med solfärgning är lite magiskt. Jag ritade en stencil (eller schablon om ni tycker att det låter bättre) och skar ut den med min nyinköpta Cameo 4 skärmaskin. Solen sken och jag sprayade några tygbitar med vatten och målade med Setacolor Transparent Moss Green innan jag lade på stencilen. Den torkade ganska fort men jag lät den ligga orörd hela dagen för att vara riktigt säker på att den blev helt torr. När jag tog bort stencilen hade jag fina gröna ovaler och cirklar med skarpa kanter. I nästa steg sprayade jag vatten igen och målade ett nytt lager Setacolor Transparent Parma Violet men flyttade stencilen något för att få en skuggeffekt. Nu är den torr och klar att fixera med strykjärn. Tror att jag kommer att ha på en aning färg för att tona den bleka bakgrunden. Vad det skall bli av tygbiten vet jag inte, detta var ett test för att prova maskinen och se hur det fungerar när man ritar ett helt eget motiv. Följ gärna min blogg, jag kommer säkert att berätta mer om livet med C